poniedziałek, 4 stycznia 2016

Skóra kobiety dojrzałej

Witaj,

Czy zastanawiałaś się nad tym, co dzieje się na przestrzeni lat z Twoją skórą? To, że starzejemy się nie jest niczym odkrywczym, ale co dzieje się ze skórą kobiety dojrzałej? Jakie są przyczyny i objawy tego, iż nasza skóra starzeje się - te kwestie spróbuję przybliżyć w dzisiejszym poście.

Anya Kvitka in "Gone Baby Gone" (#6088).flickr.Mark Sebastian.(CC BY -SA 2.0).26.02.2016

Rozwój medycyny sprawia, że mimo upływu wieku w dalszym ciągu czujemy się młodo, aż tak bardzo nie skarżymy się na dolegliwości, jeszcze nie mamy większych kłopotów z pamięcią. Często możemy czy też po prostu musimy pracować. Zdarza się czasami, że pracodawcy dają nam do zrozumienia, że przeszkadza im zdradzający nasz wiek, wygląd! Zadajemy sobie pytania: na jakiego konia postawić?! Czy na medycynę estetyczną, przecież  panuje wszechobecny kult młodości, czy też na starzenie się z godnością?!  To pierwsze wymaga kasy i odwagi, to drugie zgody na samą siebie, po prostu na naturę, na procesy fizjologiczne zachodzące w nas samych. To, ze zmienia się wygląd człowieka zależy od wielu czynników. Najtrudniej jednak walczyć ze zmianami, które nadchodzą mimo naszej woli, zmienia się wygląd skóry i włosów.
Przyczyny starzenia się skóry
W starzeniu się skóry największą rolę odgrywają jednak czynniki środowiskowe i genetyczne. Jeśli nie chronimy się i wystawiamy na słońce naszą twarz i ręce oraz całe ciało, to w ten sposób fundujemy sobie około 80% uszkodzeń, powstałych w procesie starzenia się, tylko do okresu menopauzy. Tu kolejna ciekawostka: wiadomo, że czynniki genetyczne powodują starzenie się całego organizmu, ale to starzenie może dać o sobie znać bardzo gwałtownie, właśnie w okresie menopauzy, ponieważ spada ilość hormonów płciowych. Estrogeny i progesteron mają ogromny wpływ na wygląd naszej skóry. Dobrze byłoby odwiedzić endokrynologa lub ginekologa, który mógłby przepisać np. HTZ - Hormonalną Terapię Zastępczą.


Guests sunbathe on the pier at Wigwassan Lodge, Lake Rosseau, Muskoka, Ontario, July 1951 /.flickr.Library and Archives.(CC BY 2.0).27.02.2016


Objawy starzenia się skóry
Wiek skóry zdradza rożne cechy, przede wszystkim zmarszczki i zwiotczenie. Zmienia się kolor skóry, pojawiają się plamy przebarwieniowe i bardziej liczne "pajączki", czyli popękane naczynka. O wyglądzie skóry często decydują odrębności rasowe i tak np. dla kobiet Dalekiego Wschodu, zmarszczki nie stanowią tak bardzo istotnego problemu, które pojawiają się stosunkowo późno, lecz przebarwienia skórne. Z kolei Japonki w ogóle nie chodzą na plażę i nie opalają się.
Co szkodzi skórze dojrzałej?
Skórze dojrzałej bardziej niż młodej szkodzi słońce, ponieważ czas znacznie nadwyręża rezerwy i możliwości obronne skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Poza tym skórze dojrzałej szkodzą takie same czynniki, jak skórze suchej czy mieszanej. Nie lubi ona agresywnych, niewłaściwie dopasowanych kosmetyków i czynników, które powodują odwodnienie. Kosmetolodzy mówią, że po 35 roku życia nie powinniśmy odmawiać sobie dobrych kosmetyków. Wiele kobiet obawia się, że jeżeli po lepsze kosmetyki będziemy sięgać zbyt wcześnie, to rozleniwimy skórę i z czasem nic nie będzie na nią działać. To błąd, bo kosmetyki działają podobnie jak witaminy. Raczej nie możemy mówić o przyzwyczajeniu się do witamin, chyba że mówimy o lekomanii w ogóle. Powinniśmy pamiętać, że w kosmetyce liczy się zapobiegliwość. Im skóra jest starsza, tym słabiej reaguje na stosowane kosmetyki. To paradoks, ale jeżeli jakieś zabiegi i kosmetyki mają regenerować skórę i odwracać starzenie się, to tylko na wczesnym etapie, od pierwszych zauważonych objawów starzenia się.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz