niedziela, 24 stycznia 2016

Desiderata

Witaj,

Jeśli  Twój świat, w którym żyjesz pełen jest chaosu, a Ty kroczysz przezeń smutny ze spuszczoną głową, zatrzymaj się na chwilę, może te słowa, przyniosą Ci ukojenie...By Carlos Felipe Pardo [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Common

DESIDERATA

"Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu – pamiętaj, jaki pokój może być w ciszy. Tak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.

Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego, co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść.


 Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub       zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

Ciesz się zarówno swoimi osiągnięciami, jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.

Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach – świat bowiem pełen jest oszustwa, lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.

Przyjmuj pogodnie to, co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości.

Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie, lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności. Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie.

Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia zachowaj pokój ze swą duszą.

Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny.
Bądź uważny, staraj się być szczęśliwym”.

                                                                                    Max Ehrmann

     
https://pexels.imgix.net/photos/3961/dawn-landscape-mountains-nature.jpg?dl&fit=crop&w=640&h=426

 Krótka historia tego tekstu:


Max Ehrmann (1872-1945), amerykański pisarz i poeta jest autorem tego utworu. Jego rodzina o niemieckich korzeniach przybyła do Ameryki w 1840 roku z Bawarii. Badacze opisujący genezę powstania "Desideraty", cytują zdanie zapisane przez poetę w jego "Dzienniku": "Chciałbym, jeśli zdołam, pozostawić skromny dar - kawałek czystej prozy, która dosięgłaby szlachetnych obyczajów". Nie wiadomo, kiedy ten utwór powstał, ale znana jest data, kiedy autor zarejestrował prawa autorskie do tego dzieła - był to rok 1927. Około roku 1959, rektor kościoła Św.Pawła w Baltimore, ks.Frederick Kates, włączył również do zbioru tekstów pobożnościowych, znaleziony pośród zapisków tekst "Desideraty". Należy wspomnieć, że przygotowywał on teksty pobożnościowe dla swojej kongregacji zakonnej. "Stary kościół Św.Pawła w Baltimore, A.D.1692" (data powstania kościoła) - taki napis widniał w nagłówku rękopisu. Tekst utworu cieszył się ogromną popularnością i był powielany razem z nagłówkiem całej antologii. Dlatego też na wielu krążących również w Polsce wersjach, możemy znaleźć dopisek, "tekst znaleziony w starym kościele Św.Pawła w Baltimore w 1692". Tekst Ehrmanna można interpretować na wiele sposobów. Był manifestem hippisów w latach '70, pojawiał się na plakatach Wydawnictwa Św.Pawła, utożsamiają się z nim apostołowie religii Wschodu i New Age. Tekst "Desideraty" stał się także tekstem sztandarowym dla 
Klubów Anonimowych Alkoholików. 6 komentarzy:

 1. Witaj :)
  Pięknie tutaj u Ciebie :) Jakże znajomo....
  czy mogę do Ciebie napisać ?
  możesz podać Twój adres do korespondencji ?
  pozdrawiam, Irena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Irenko, dzięki za miłe słowa :) Tak pomyślałam sobie, żeby stworzyć bloga dla kobiet dojrzałych. Zauważ, że miliony blogów tworzą "młode dziewczyny", a my, gdzie mamy szukać swojego świata i tematów nam potrzebnych.
   Oczywiście, że możesz napisać do mnie, oto mój e-mail: azariabl7@gmail.com

   Pozdrawiam ciepło

   Usuń
 2. Wspaniały tekst z dobrymi radami, z których warto skorzystać w chwilach słabości. Być szczęśliwym, to cieszyć się tym co się ma a nie tym, co chciałoby się mieć. Jestem abstynentką, ale bardzo współczuję ludziom uzależnionym. Serdeczności Azario

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Matyldo, ten tekst ma już swoje lata, prawda? Wychodzi na to, że tylko generacje, prawami natury zmieniają się, a człowiek przez wieki pozostaje niezmienny w swoich emocjach, słabościach. Ja często odwołuję się do tego tekstu, jak mi źle. Wystarczy, że przeczytam jakąś frazę i świat nabiera kolorów.
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Piękne słowa....każdy w nich odnajdzie chociaż cząstkę siebie.... Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Basiu, dobrze to ujęłaś :) Ten ponadczasowy tekst daje moc i nadzieję.
  Zajrzałam do Ciebie i też zostałam.

  OdpowiedzUsuń