środa, 6 stycznia 2016

Jak dbać o włosy w wieku dojrzałym?

Włosy po czterdziestce

Włosy starzeją się podobnie jak skóra człowieka. Procesowi starzenia poddają się nie tylko same włosy (łodyga włosa), ale i ich korzenie ukryte w skórze. Gęstość i wygląd włosów zależą w głównej mierze od czynników genetycznych i hormonalnych. Estrogeny np. wydłużają cykl wzrostu włosów, zapobiegając ich wypadaniu. Wpływają przy tym na grubość ich łodyg i połysk. Niestety, na skutek zmian w organizmie związanych z wiekiem skraca się okres wzrostu włosów, stają się one słabsze i szybciej wypadają. Jest to szczególnie widoczne w miejscu wzrostu włosów zależnych od męskich hormonów androgenowych i dotyczy to głównie czubka głowy. Mieszki włosów twardnieją (włóknieją) i dochodzi do nich coraz mniej naczyń krwionośnych. Powstaje przy tym mniej barwnika i pojawia się siwizna.
Starzenie się łodyg włosów jest widoczne i niezależne od płci i wieku. Na każdym włosie można zobaczyć całe jego życie, historię. Przy skórze jest on jeszcze bardzo młody, dopiero co powstał, a na końcu w zależności od długości, może mieć np. kilka lat życia. Końcówka włosa jest oczywiście najstarsza i przeżyła już wiele: nie zawsze profesjonalne zabiegi fryzjerskie, farbowanie, suszenie w zbyt wysokich temperaturach.
Jak dbać o fryzurę w każdym wieku?
W wieku dojrzałym zadbana fryzura, to nie tylko farbowanie odrostów i powtarzanie ondulacji. Wszyscy wiemy, że ładne włosy powinny być zdrowe i gęste. Niestety, zabiegi fryzjerskie, nawet te najbardziej delikatne, osłabiają strukturę włosa. Powodują łatwiejsze kruszenie się, utratę połysku i sztywność włosa, wynikające z odwodnienia. Jeśli często poddajemy nasze włosy zabiegom fryzjerskim, powinnyśmy o nie zadbać prawie w takim samym stopniu, jak o naszą skórę. Obecnie coraz więcej salonów fryzjerskich kładzie nacisk na pięlĘgnację. Pamiętajmy, że częścią naszego pobytu u fryzjera, powinno być umycie włosów dobrym szamponem i nieodzowny masaż skóry głowy. Po zabiegach koloryzujących, ondulacyjnych etc. powinna zostać nałożona odżywka. Pamiętajmy, że "hełm" z lakieru już dawno wyszedł z mody, ale słońce i suszenie w strumieniu gorącego powietrza, powodują łamliwość włosów.
Kolejnym czynnikiem decydującym o wyglądzie fryzury jest gęstość włosów. Powodem wypadania włosów bardzo rzadko bywa źle wykonany zabieg fryzjerski. Najczęstszym powodem przerzedzenia się fryzury jest wieloczynnikowy proces starzenia się organizmu. Wiemy już, że z wiekiem mieszki włosowe stają się coraz gorzej ukrwione i odżywione. Naszym włosom brakuje substancji odżywczych i budulcowych. U kobiet w okresie przekwitania może wystąpić łysienie, które spowodowane jest wewnętrznymi zmianami hormonalnymi. W wyniku zanikania czynności jajników i obniżania się poziomu estrogenów może dojść w organizmie kobiety do przewagi hormonów męskich, co staje się powodem wypadania włosów, podobnie jak u mężczyzn. Dlatego też kobieta około 50 roku życia powinna zgłosić się do ginekologa-endokrynologa, nawet wtedy, gdy zaburzenia cyklu miesiączkowego jeszcze nie dają o sobie znać. Jeśli wcześnie rozpoznamy początki klimakterium i zastosujemy np. Hormonalną Terapię Zastępczą (HTZ), wtedy nasze problemy z włosami będą mniejsze. W trudniejszych przypadkach dermatolog może zapisać środki farmakologiczne do wewnątrz (suplement diety, witaminy wspomagające wzrost włosów) lub odpowiednie leki do wcierania bezpośrednio w skórę głowy.

Często takie preparaty zawierają hormony estrogenowe. Specjalne płyny do wcierania w skórę głowy powodują poprawę krążenia krwi w okolicy mieszka włosowego. Co nam to wszystko daje? Otóż preparaty do łykania i wcierania w skórę głowy pozwalają wysycić cebulki włosów potrzebnymi do życia substancjami. Wiele skutecznych preparatów można dostać w aptece bez recepty. Można stosować je sezonowo przy okresowym wypadaniu włosów. Jednak bardziej niepokojące przypadki wypadania włosów należy skonsultować z lekarzem, robiąc przy tym specjalistyczne badania. I na koniec jeszcze mała uwaga: jeśli wcieramy preparat w skórę głowy, róbmy to tylko w strefie ciemieniowej, a nie po bokach głowy - szkoda preparatu! Dlaczego tylko w tym obszarze? Bo po bokach z zasady nie tracimy włosów, tylko na środku głowy. Zwróćmy zresztą uwagę, jak łysieją mężczyźni. Kobieta nigdy całkowicie nie wyłysieje, jeśli przyczyna nie leży w poważnej chorobie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz