środa, 6 stycznia 2016

Kiedy nadchodzi menopauza?

Menopauza u Polek nadchodzi między 50 a 51 rokiem życia. O przedwczesnej menopauzie, mówimy wówczas, gdy wygaśnięcie czynności jajników lub ich operacyjne usunięcie ma miejsce przed 45 rokiem życia. Jeśli dojdzie do zaburzeń czynności jajników przed 40 rokiem życia, wtedy kobieta powinna zgłosić się do lekarza, ponieważ mogą pojawić się choroby, które są skutkiem niedoboru hormonów. Naturalne wygasanie pracy jajników, to proces, który rozpoczyna się już na kilka lat przed menopauzą. Przed laty, okres premenopauzy, określany był co najmniej na dwa lata, poprzedzające ostatnią miesiączkę, a obecnie granica ta wydłużyła się na 6-8 lat przed menopauzą.  Z badań prowadzonych nad płodnością kobiety wynika, że płodność ta obniża się już od 35 roku życia i spowodowane jest to mniejszą wydolnością jajników.
Jakie są objawy menopauzy?
O wczesnych lub późnych objawach menopauzy, mówimy wtedy, gdy następuje 
niedobór estrogenów.
Do wczesnych objawów zaliczamy:
objawy wypadowe, nazywają się tak dlatego, ponieważ pojawiają się po
wypadnięciu, czyli ustaniu wydzielniczej funkcji jajników. Są to: uderzenia gorąca, bezsenność, nocne poty
zaburzenia miesiączkowania - wydłużenie lub skrócenie cyklu miesiączkowego, obfite lub skąpe krwawienia
zmiany zanikowe układu moczowo-płciowego, czyli: suchość pochwy, stan zapalny pochwy, problemy w oddawaniu moczu, obniżenie popędu płciowego,
bóle podczas współżycia, obniżenie lub wypadnięcie macicy i ścian pochwy
zmiany psychiczno-emocjonalne, czyli zbytnia nerwowość, stany depresyjne.
Wraz z niedoborem estrogenów w organizmie kobiety, dochodzi do wzrostu niektórych chorób np. osteoporozy i układu sercowo-naczyniowego. Ważne jest, aby zapobiegać ubytkowi masy kostnej, łagodzić objawy menopauzy i pomagać zachować urodę. Możemy to robić za pomocą środków farmakologicznych, kupowanych w aptece bez recepty, np."Climea forte". Preparat ten zawiera 3 aktywne składniki: izoflawonoidy, wapń, witaminę E, która nazywana jest "witaminą młodości".  W okresie menopauzy postępuje wyraźny spadek elastyczności skóry. Istotne jest, żebyśmy dbały o siebie nie tylko od zewnątrz, typu: balsamy, zabiegi w salonach kosmetycznych, ale i od środka, przyjmując np. suplementy diety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz