środa, 6 stycznia 2016

Menopauza - objawy wypadowe

W dzisiejszym poście, chciałabym napisać o objawach wypadowych, które bezpośrednio związane są z menopauzą. Jednak nie każda kobieta musi "przechodzić" menopauzę z całym wachlarzem niżej przedstawionych objawów.
Do objawów wypadowych w okresie menopauzy, należą tzw. uderzenia gorąca, czyli wary. Jest to nagłe, napadowe pocenie się, trwające kilka minut, a spowodowane stanem gwałtownego rozszerzenia się naczyń krwionośnych w skórze głowy i klatki piersiowej. Obniża się wówczas temperatura wewnątrz organizmu, a kobieta odczuwa ciepło na zewnątrz ciała tj. na twarzy i karku, które potem rozprzestrzenia się na klatkę piersiową. Ważne, iż towarzyszy temu przyspieszenie czynności serca, ale nie obserwuje się zmian np. w zapisie EKG i ciśnieniu tętniczym krwi. Od razu po uderzeniu gorąca pojawia się obfity pot. Często te objawy mylone są z zaczerwienieniem twarzy z powodów emocjonalnych typu, stres! Pamiętajmy, że przy stresie zawsze dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego, a przy uderzeniach gorąca, tego wzrostu ciśnienia nie obserwuje się!
Jeśli kobieta budzi się w nocy zlana potem i musi przebierać piżamę, to może być to jeden z pierwszych sygnałów przekwitaniaW naszym organizmie cały czas zachodzą reakcje biochemiczne i tak: nocne uderzenia gorąca i pocenie się są powodem bezsenności, to z kolei prowadzi do braku wypoczynku i nadmiernej nerwowości. Bezsenność odbija się na naszej aktywności w pracy, powodując huśtawkę nastrojów. Tego typu objawy występują u około 40% kobiet w wieku 50 roku życia. Przed menopauzą, gdy pojawiają się zakłócenia cyklu miesiączkowego (krwawienia występują rzadko i nieregularnie) - objawy te nasilają się. Jeśli w ciągu doby, kobieta ma około pięć lub więcej uderzeń gorąca, lekarze uważają je za ciężkie. Po menopauzie tych uderzeń doświadcza około 80% kobiet. Badania medyczne przeprowadzone wśród Europejek wykazały, że naturalne tempo ustępowania tych objawów bez HTZ (Hormonalna Terapia Zastępcza) jest bardzo powolne. Jeszcze 10 lat po menopauzie objawów tych doświadcza ponad połowa kobiet. Jednak większość kobiet odczuwa objawy te przez okres minimum 2-3 lat.
Objawy wypadowe i ich nasilenie może zależeć od wielu czynników np. czy menopauza jest naturalna, czy chirurgiczna, czy kobieta pali papierosy, ile ma lat, ile waży, czy jest aktywna fizycznie. Kobieta, musi mieć świadomość, że po usunięciu jajników i macicy, dolegliwości pojawiają się już w kilkanaście dni później od zabiegu.
Spora grupa kobiet skarży się na jeszcze inne dolegliwości związane z objawami wypadowymi. Należą do nich: zaburzenia snu, huśtawka nastrojów, nadmierna nerwowość, trudności z koncentracją, bóle głowy, obniżone libido, stany depresyjne.

Jak możemy sobie pomóc, jeśli nie stosujemy HTZ, a objawy wypadowe nam doskwierają? Możemy nosić przewiewną odzież, ubierać się przy tym na tzw. cebulkę, przyjmować zwłaszcza witaminę E, przyjmować uspokajające preparaty ziołowe.
Menopauza - niedobór estrogenów
Większość kobiet w czasie i po ustaniu menopauzy, zauważa kłopoty ze skórą. Staje się ona cieńsza, wysuszona, ze skłonnością do zmarszczek. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm, podlega procesowi starzenia się. Czy możemy w jakiś sposób temu zaradzić? Oczywiście zastopować procesu starzenia się, niestety, nie można, ale np. HTZ może proces starzenia się skóry trochę spowolnić. Musimy pamiętać o prawidłowym odżywianiu się, ruchu najlepiej na świeżym powietrzu, preparatach witaminowych i kosmetykach pielęgnacyjnych.
Układ moczowo-płciowy kobiety dojrzałej

W okresie okołomenopauzalnym dochodzi do zmian zanikowych (atrofia), wszędzie tam, gdzie narządy kobiety (macica, pochwa, jajowody) oraz pęcherz moczowy i piersi narażone były na działanie estrogenów.
Zmiany w narządach płciowych kobiety dojrzałej
Błona śluzowa pochwy kobiety dojrzałej w wyniku niedoboru estrogenów, staje się cienka i mało elastyczna. Zmniejsza się także wydzielanie śluzu szyjkowego, skutkiem czego jest suchość w pochwie. Zaburzenia flory bakteryjnej, prowadzą do wzrostu pH pochwy od prawidłowego 3.8 -4.2 do 6.0-8.0.
Wszystkie te objawy sprzyjają powstawaniu zanikowemu lub starczemu zapaleniu pochwy. Objawy - upławy, świąd, bolesność przy współżyciu. Zmianom w obrębie pochwy towarzyszą zmiany zanikowe warg sromowych oraz częste zwężenie wejścia do pochwy. Podobnie rzecz się ma ze zmianami zanikowymi w obrębie pęcherza i cewki moczowej, które prowadza do infekcji moczowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz