środa, 6 stycznia 2016

Miażdżyca, żylaki i co jeszcze w okresie menopauzy?!

Jeszcze kilka lat temu nie zaprzątałyśmy sobie głowy takimi jednostkami chorobowymi jak miażdżyca czy żylaki. Owszem, gdzieś tam wyczytałyśmy, wiedziałyśmy, że nasza babcia, mama czy ciocia borykają się z tego typu problemami. Wtedy te tematy nas nie dotyczyły z prostej przyczyny, byłyśmy za młode na takie przypadłości. Pewne choroby pojawiają się wraz z wiekiem, wraz ze spadkiem hormonów w organizmie, szczególnie estrogenów.
Miażdżyca
Jedną z chorób układu krążenia jest miażdżyca, która polega na odkładaniu się w różnych miejscach ścian naczyń krwionośnych blaszek miażdżycowych. Blaszki te, to nic innego jak złogi zbudowane ze związków tłuszczowych, wapnia i skrzepów krwi. Ani ten "skład" dobrze nie brzmi, ani ładnie nie wygląda, jest jednak faktem! Niestety, ów "skład" powoduje zwężenie naczyń, uszkadzanie ich ścian, a to prowadzi do stopniowego niedokrwienia
i nawet zawału niektórych narządów. Często pojawia się niedokrwienie mięśnia sercowego, które powoduje dolegliwości wieńcowe.
Miażdżyca zaawansowana występuje pod postacią takich chorób jak choroba niedokrwienna i zawał serca tj. niewydolność naczyń wieńcowych, udar mózgu, otępienie starcze (choroby naczyń mózgowych), zaburzenia ukrwienia kończyn dolnych. Jakie czynniki predysponują nas do tego, że zapadamy na tego typu choroby? Na pewno skłonności genetyczne oraz czynniki
środowiskowe takie jak nieprawidłowe odżywianie, nadwaga, palenie papierosów, mała aktywność fizyczna. Warto wiedzieć, że na pojawienie się miażdżycy szczególnie narażone są kobiety, u których występuje otyłość typu męskiego, androidalna, czyli tkanka tłuszczowa rozmieszczona jest głównie w górnej części ciała.
Żylaki, zmora nie tylko kobiet
Żylaki kończyn dolnych, to schorzenie, które dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Objawia się nadmiernym i nieprawidłowym poszerzeniem żył kończyn dolnych. Spowodowane jest niewydolnością zastawek żylnych oraz zastojem krwi w naczyniach. Jest to przykra dolegliwość powodująca ból i opuchliznę. Ścianki naczyń żylnych są osłabione wielorako np. przez geny, nieprawidłowe nawyki, dietę. Już niewielkie, rozszerzone naczynka tzw. pajączki mogą pojawiać się niedługo po okresie dojrzewania. Na początku nie dają żadnych dolegliwości poza defektem kosmetycznym. W miarę nasilania się zmian pod skórą widoczne są poszerzone o grubym skręcie żyły. Podczas długiego stania czy nawet siedzenia pojawia się uczucie ciężkości, rozsadzania nóg. Powinnyśmy starać się, aby jak najczęściej unosić, kłaść nogi wyżej tułowia, aby krew odpłynęła w kierunku serca. Sytuacja idealna byłaby wtedy, gdybyśmy po przyjściu do domu mogły położyć nogi na oparciu kanapy, oparły o ścianę minimum na 5 minut! Niestety, świadomość zagrożenia tą choroba i dążenie do jej leczenia są w społeczeństwie niewielkie. W początkowym etapie pojawiania się żylaków dobrze byłoby zastosować profilaktykę, która pomogłaby zapobiegać pogarszaniu się stanu naszych nóg.
Co robić, aby chronić nogi?
- Unikaj długiego stania i siedzenia, zmieniaj pozycje, ćwicz nogi:
napinaj mięśnie łydek, stawaj na palcach i na piętach. Tego typu
ćwiczenia powodują wypchnięcie krwi w kierunku serca.
- Unikaj nadmiernego rozgrzewania i opalania nóg. Latem staraj się
chodzić boso po plaży, pływaj, nie bój się zimnej wody
- Noś pończochy o stopniowanym ucisku
- Walcz z nadwagą
- Stosuj żele i leki poprawiające napięcie ścian żylnych
Gdy rozszerzone żyły są na tyle widoczne i zaczynają Ci przeszkadzać,
wybierz się do lekarza flebologa lub do chirurga.
Profilaktyka chorób układu krążenia polega na:
- prawidłowej diecie
- niepaleniu papierosów
- zwiększonej aktywności fizycznej
- robieniu podstawowych badań kontrolnych (ocena stężenia cholesterolu
całkowitego, badanie poziomu cukru i morfologii)
Zastosuj dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu i trójglicerydów:
- ogranicz spożycie cukrów i tłuszczów, zastąp tłuszcze zwierzęce
roślinnymi
- spożywaj ryby np. makrele, śledzie
- unikaj alkoholu
Pamiętajmy, że do profilaktyki chorób układu sercowo - naczyniowego należy leczenie innych schorzeń, kontrola cukrzycy, leczenie nadciśnienia tętniczego i niedoczynności tarczycy.
Może wreszcie nadszedł czas, aby popatrzeć na swoje serce z miłością i troską, wsłuchać się w to, co ono do nas mówi, czego potrzebuje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz