wtorek, 5 stycznia 2016

Produkty z Piramidy Żywienia

Produkty zbożowe
Produkty zbożowe z Piramidy Żywności powinny stanowić podstawę naszej diety. Podobno mitem jest, że tyje się od nich. Dietetycy twierdzą, że tyje się głównie od tłustych i słodkich dodatków do nich. Produkty zbożowe są głównym źródłem energii dla pracy mięśni i działania całego organizmu. Dostarczają one: węglowodanów złożonych, białka roślinnego, witamin z grupy B, magnezu, żelaza, cynku oraz błonnika, który chroni nas przed zaparciem. W grupie tej są również: pieczywo pełnoziarniste, kasz gryczana, jęczmienna, jaglana, płatki owsiane pszenne i muesli, a także brązowy ryż. Ważne, aby jeść często płatki owsiane, ponieważ obniżają poziom cholesterolu we krwi. Niestety, pieczywo francuskie tzw. croisanty, drożdżówki, wszelkie ciasta i ciasteczka zawierają w sobie tłuszcz nasycony, który właśnie powoduje wzrost cholesterolu.
Warzywa 
Właśnie warzywa powinny być najlepszym przyjacielem człowieka, jeśli chodzi o kwestie żywieniowe. Co nam oferują? Zdrowie i urodę oraz zaspokoją głód, dzięki swojej objętości i zawartości błonnika. Najlepiej byłoby, gdybyśmy dodawali warzywa zielonolistne do każdego posiłku. Warzywa posiadają w swoim składzie witaminę E, C i beta karoten oraz flawonoidy - barwniki roślinne. Dużo flawonoidów ma zwłaszcza zielona herbata. A co z pracą przeciwutleniaczy? Otóż wychwytują one i neutralizują wolne rodniki, czyli szkodliwe cząsteczki, które powstają w procesach przemiany materii. Dzięki spożywaniu warzyw możemy opóźnić choroby typowe dla wieku dojrzałego, takie jak miażdżyca i nowotwory.
- Kwas foliowy jest witaminą, która odgrywa ważną rolę w ochronie przed miażdżycą.
- Witamina C zawarta w owocach i warzywach zwiększa przyswajalność żelaza.
- Warzywa są odmianą tego rodzaju błonnika, który powoduje zmniejszenie "złego" cholesterolu (LDL). Spożywanie warzyw istotne jest przy przyjmowaniu leków moczopędnych, które uzupełniają poziom potasu.
- Warzywa zielonolistne oraz strączkowe dostarczają magnezu, który potrzebny jest do prawidłowej pracy nerwów i mięśni.
- Soki warzywne, szczególnie polecany jest sok pomidorowy bogaty w potas. Źródłem potasu są również koncentrat pomidorowy, ketchup i soki warzywne.
Jeśli nie możemy jeść warzyw surowych, to spożywajmy chociaż warzywa mrożone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz