wtorek, 5 stycznia 2016

Układ hormonalny kobiety dojrzałej

"Kobieta zmienną jest..."
Już w słynnej arii z "Rigoletta" pojawiają się znajomo brzmiące słowa..."la donna emobile", czyli "kobieta zmienną jest". Od czego zależy ta zmienność nastrojów kobiety? Być może poeta powiedziałby, że od faz księżyca, a lekarz endokrynolog stwierdziłby, że od stężenia hormonów płciowych, które występują w różnych fazach cyklu miesiączkowego. Najbardziej waha się poziom jednego z hormonów, czyli progesteronu. W pierwszej połowie cyklu miesiączkowego stężenie tego hormonu jest prawieże zerowe, wzrasta po jajeczkowaniu, aby osiągnąć wysoki poziom w drugiej fazie cyklu i ponownie obniża się przed miesiączką. Inaczej zachowuje się główny estrogen - estradiol. Jego poziom również zmienia się w cyklu, ale nigdy nie spada do zera.
Jakie zmiany występują w układzie hormonalnym kobiety dojrzałej?
Lekarz endokrynolog, powiedziałby, że menopauza jest stanem niedoboru hormonów w organizmie kobietyCzy wiecie, że wyróżniamy dwa rodzaje menopauzy? Jedna to menopauza naturalna i jest to wynik samoistnego wygaśnięcia czynności jajników, a drugi rodzaj, to menopauza sztuczna,  która jest wynikiem operacyjnego usunięcia jajnikówNiewydolność jajników może być również spowodowana chemioterapią oraz radioterapią. Zatrzymajmy się dłużej przy tej menopauzie operacyjnej. Zabieg usunięcia jajników powoduje ogromny wstrząs dla organizmu kobiety, często młodej kobiety. Menopauza operacyjna różni się od tej naturalnej tym, iż jest wymuszona zmianami chorobowymi oraz jest wcześniejsza niż ta, która miałaby nadejść w sposób naturalny. W jednym z poprzednich wpisów wspominałam o okresie przedmenopauzalnym, który jest w tym wypadku sztucznie skrócony lub nie występuje wcale. Przy menopauzie operacyjnej występuje nagłe obniżenie kobiecych hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu, ale i innych substancji produkowanych przez jajniki.
Weźmy dla przykładu młodą kobietę, której operacyjnie, usunięto jajniki z powodu torbieli. Cóż się wtedy dzieje w jej organizmie? Otóż w ciągu kilku dni, może ona odczuć narastające objawy wypadowe, tak jak przy menopauzie naturalnej, które wynikają nie tylko z niedoboru estrogenów. I jeszcze inny przykład, tym razem kobieta, której usunięto nieczynne już jajniki, kilka lat po menopauzie. Zmienia się jej "stan hormonalny", co to oznacza? Mówiąc wprost, jeszcze kilkanaście lat po menopauzie, jajniki produkują jakieś tam, wcale nie małe ilości hormonów - androgenów, które może nie świadczą o naszej kobiecości, ale pomagają nam utrzymać względnie dobry nastój, stan kości i poziom libido.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz