środa, 6 stycznia 2016

Układ krążenia kobiety dojrzałej

Czy tak naprawdę wiemy, co dokładnie dzieje się z układem krążenia, sercem kobiety dojrzałej? Jeśli nie do końca, zapraszam do czytania poniższego wpisu. Może popatrzymy na siebie z większa uwagą po zapoznaniu się z treścią tego materiału.

Serce
Kiedy kobieta jest w okresie prokreacyjnym choroba niedokrwienna serca i zawał serca należą do rzadkości. Mówiąc prosto objawy choroby niedokrwiennej serca u kobiet pojawiają się około 10 lat później niż u mężczyzn, a zawał serca jest przesunięty w czasie nawet o 20 lat później, tak podają statystyki. Uważa się, że za taki stan rzeczy odpowiedzialne są kobiece hormony płciowe - estrogeny. Hormony w ogóle tworzą swoistego rodzaju "parasol ochronny" nad organizmem człowieka. I tak, obniżenie ich poziomu, głównie estradiolu, powoduje niekorzystne zmiany w stężeniu i składzie lipidów (substancji tłuszczowych) we krwi. U kobiet po menopauzie wzrasta stężenie lipidów osocza, głównie cholesterolu LDL, a jednocześnie poziom cholesterolu HDL, który ma działanie ochronne - obniża się. W związku z tym ryzyko choroby niedokrwiennej serca u kobiet po menopauzie wzrasta niemal dwukrotnie, w porównaniu z okresem sprzed menopauzy. Niestety, statystyki podają, że zawał serca jest przyczyną śmierci około 23% kobiet w porównaniu z około 3-4% zgonów związanych z rakiem sutka i około 2% zgonów z powodu nowotworów narządu rodnego.
Do głównych przyczyn choroby niedokrwiennej serca należą: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, palenie papierosów, nieprawidłowa dieta (dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterol), otyłość. Zagrożenie chorobą wieńcową zwiększa się przy podwyższonym stężeniu we krwi całkowitego cholesterolu ponad 200 mg/dl, trójglicerydów ponad 200 mg/dl. Pomocne będzie także wykonanie lipidogramu, który pokazuje zawartość różnego rodzaju substancji tłuszczowych we krwi. Do swojej diety powinnyśmy włączyć np. ryby oraz produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które obniżają poziom trójglicerydów, ciśnienia krwi, hamują proces zlepiania się płytek krwi i powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Powinnyśmy pamiętać o przyjmowaniu kwasu foliowego i witaminy B6 i B12.
U kobiet po menopauzie pojawiają się tzw. bóle wieńcowe, które są objawem pojawiającej się choroby wieńcowej. Tego typu ból charakteryzuje się uczuciem dyskomfortu w klatce piersiowej tj. wrażenie ciężaru, gniecenia, pieczenia, rozpierania. Objawy te występują głównie po wysiłku i są zlokalizowane za mostkiem, ustępują po kilku minutach. Gdy dochodzi do zawału serca wymienione wcześniej dolegliwości są silniejsze, pojawia się przede wszystkim zagrożenie życia. Dodatkowo mogą pojawić się inne dolegliwości takie jak: promieniowanie bólu do barku, żuchwy, nudności czy wymioty. Nigdy nie lekceważmy objawów choroby niedokrwiennej serca u kobiet po menopauzie, ponieważ może być ona równie dramatyczna jak u mężczyzn.
I kolejna bardzo ważna informacja - pomenopauzalna terapia hormonalna (podawanie estrogenów) wpływa na zmianę stężenia lipidów we krwi, a to z kolei przywraca im korzystne proporcje podobne do tych sprzed menopauzy. Jeśli rozpoczniemy zbyt późno terapię hormonalną np. kilka lat po ostatniej miesiączce, wówczas nie gwarantuje ona korzystnego wpływu na nasz układ sercowo-naczyniowy. U kobiet, które mają już zaawansowane zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych i sercu, a będą przyjmowały estrogeny, może dojść do zwiększenia ryzyka wystąpienia objawów chorób układu krążenia. Estrogeny ani żadne inne leki nie są w stanie "rozpuścić", całkowicie usunąć blaszek miażdżycowych. Stąd decyzje o podjęciu terapii hormonalnej powinnyśmy rozpocząć zanim zajdą zmiany związane z wiekiem, gdyż terapia ta jest próbą przedłużenia młodości, a nie jej przywrócenia. Zmian menopauzalnych nie da się zatrzymać, ale można opóźnić ich powstawanie.
Nadciśnienie tętnicze
Do uszkodzenia naczyń krwionośnych dochodzi najczęściej w wyniku nadciśnienia. Z tego powodu powinniśmy starać się, aby niezależnie od wieku ciśnienie krwi nie przekraczało górnej granicy 140/90 mm Hg. Wartości pomiędzy: 140/90 a 160/95 stanowią tzw. nadciśnienie graniczne. U większości pacjentów około 90% przyczyny podwyższonego ciśnienia krwi nie są znane. Nadciśnienie może być skutkiem choroby nerek, rzadziej chorób endokrynologicznych. Ujawnia się nie wcześniej niż po 30 roku życia i częściej u kobiet w okresie menopauzy.
Otyłość, nieprawidłowe odżywianie, spożywanie nadmiernej ilości soli powodują, że zachorowalność na nadciśnienie tętnicze wzrasta. Często współistnieje z cukrzycą i zaburzeniami lipidowymi. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo podstępną i może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat. Pierwszym objawem choroby może być np. wylew krwi do mózgu, bardzo groźny w skutkach. Objawami podwyższonego ciśnienia mogą być: bóle głowy, szczególnie w okolicach potylicy, zawroty głowy, szum w uszach, krwawienie z nosa i zaburzenia widzenia. Skutkiem nadciśnienia mogą być także bóle w klatce piersiowej i kołatanie serca. Istotne jest, aby rozpoznać nadciśnienie jak najszybciej i w tym celu warto kupić sobie ciśnieniomierz i codziennie minimum przez 2 tygodnie mierzyć ciśnienie najlepiej o stałej porze, w stanie spokoju, na pewno nie po wysiłku i nie po obfitym posiłku, a także po oddaniu moczu. Jeśli zaistnieje potrzeba należy zgłosić się do lekarza w celu podjęcia leczenia. Czasami
przydałaby się zmiana trybu życia: schudnięcie, zmiany w diecie (mniej soli i tłuszczów zwierzęcych), rzucenie palenia, ograniczenie picia alkoholu i kawy oraz zwiększenie wysiłku fizycznego.
Mam tylko nadzieję, że informacje tutaj zawarte, pomogą nam kobietom, uważniej popatrzeć na siebie. Brak wiedzy nie zwalnia z troski o swoje zdrowie. To my, mamy być wreszcie najważniejsze dla samych siebie! Jeśli nie teraz, to kiedy?!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz