środa, 6 stycznia 2016

Życie seksualne kobiety dojrzałej

Z przeprowadzanych badań wynika, że po pięćdziesiątce może zmniejszyć się zainteresowanie kobiety życiem płciowym. Spowodowane jest to co najmniej dwoma czynnikami: jednym z nich są zmiany zanikowe w obrębie narządów płciowych, jak i problemami natury psychiczne
Mogą pojawiać się stany depresyjne związane z poczuciem obniżenia swojej atrakcyjności seksualnej, brakiem zainteresowania ze strony partnera, a także nowe funkcje, które czasami nie są li tylko przyjemnością, ale i obowiązkiem tj. opieka nad wnukami. Niektóre kobiety mylnie uważają, że w pewnym wieku, seksu nie wypada już uprawiać, że kontakty seksualne przypisane są tylko osobom młodym. Właśnie ginekolodzy twierdzą, że kobieta, u której zakończyły się funkcje rozrodcze, wreszcie może cieszyć się seksem bez obciążeń typu: "będę czy też nie będę w ciąży, oto jest pytanie"?! Na szczęście standardy naszego życia zmieniają się i to co jeszcze niedawno nie wypadało naszym mamom, nam już uchodzi. Seks po sześćdziesiątce jest absolutnie czymś normalnym, czymś co wpływa polepszeniu kondycji psychofizycznej obojga partnerów.
Musimy pamiętać jeszcze o innej kwestii związanej z przyjmowaniem leków 
z różnych wskazań medycznych i ich wpływem na sferę intymną. Często zmniejszenie
satysfakcji ze współżycia wynika z przyjmowania leków antydepresyjnych, nasercowych, uspokajających. W tego typu sytuacjach warto zasięgnąć porady lekarza, który może np. zmienić sposób dawkowania leku i pory jego przyjmowania.
Bywa, że problemy z aktywnością seksualną dotyczą pary, a nie tylko samej kobiety. Ona miewa problemy z nawilżeniem pochwy, on cierpi np. z powodu osłabienia wzwodu. Niestety, unikamy rozmów, bo wstydzimy się samych siebie lub obwiniamy siebie nawzajem, uważając, że te problemy są oznaką odrzucenia przez partnera. Ona myśli, że przyczyną zaburzeń wzwodu partnera jest jej nieatrakcyjność, on obwinia się, że suchość pochwy u jego partnerki jest odpowiedzią na brak zainteresowania współżyciem. Przyczyną zmniejszenia się potrzeb seksualnych u mężczyzn są między innymi choroby ogólnoustrojowe. Głównie dotyczy to chorób, które powodują uszkodzenie naczyń krwionośnych. Do chorób tych zalicza się: cukrzyca, miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze. Kobiety, które mają problemy z suchością pochwy mogą stosować miejscowe preparaty nawilżające w postaci żelu, kremu lub Hormonalną Terapię Zastępczą (HTZ).
W okresie okołomenopauzalnym, głównie ze wskazań medycznych, kobiety poddają się zabiegom operacyjnym m.in. usunięciu macicy. Większości z nich wydaje się, że tego typu zabieg spowoduje problemy we współżyciu. Zwykle, gdy dolegliwości zostaną zlikwidowane poprawia się ich komfort życia.
Antykoncepcja u kobiety dojrzałej
W obecnych czasach kobieta może zabezpieczyć się na różne sposoby przed niechcianą ciążą. W aptece dostępne są bez recepty preparaty dopochwowe, prezerwatywy, żele, środki mechaniczne. Tylko ginekolog może założyć wkładkę  wewnątrzmaciczną. Sposobów zabezpieczeń jest wiele i to lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką może pomóc przy wyborze najskuteczniejszego środka antykoncepcyjnego. Może okazać się, że lekarz zaproponuje doustną antykoncepcję z niską dawką hormonów, głównie chodzi o estrogeny. Zażywanie tego typu tabletek pomaga zmniejszyć objawy wypadowe związane z menopauzą plus zabezpiecza przed ciążą. Kiedy możemy zastąpić tabletki antykoncepcyjne Hormonalną Terapią Zastępczą? Takiej zamiany dokonujemy, oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem, gdy nie mamy potrzeby, aby dłużej stosować antykoncepcję lub, gdy wystąpiła menopauza, czyli po przerwie w leczeniu przez 6 miesięcy nie pojawiła się miesiączka.
Kiedyś pewien ginekolog powiedział, że kobieta dojrzała wreszcie bez obaw natury emocjonalnej (niechciana ciąża) może i powinna "bawić się w seks" i czerpać z niego satysfakcję. Jest to czas, gdy znamy siebie, swoje potrzeby, potrzeby partnera i możemy wzajemnie dawać sobie radość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz