wtorek, 5 stycznia 2016

Zasady zdrowego odżywiania

Każdego dnia dla zachowania zdrowia i urody potrzebujemy odpowiednich ilości białka, węglowodanów, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), witamin,  składników mineralnych, błonnika i kilkuset innych składników znajdujących się w żywności. Aby nasz organizm otrzymywał codziennie wszystkie te składniki w odpowiednich proporcjach, nasza dieta powinna być urozmaicona. Dlaczego? Bo nie istnieją produkty idealne w swoim składzie. Zasady zdrowego żywienia przedstawia w sposób najbardziej przejrzysty Piramida Żywności, opracowana w Instytucie Żywności i Żywienia.
Żywność jest podzielona na grupy produktów, które tworzą poszczególne piętra Piramidy:
1.produkty zbożowe
2.warzywa
3.owoce
4.mleko i produkty mleczne
5.mięso (ryby, drób, wędliny)
6.tłuszcze – dodatkowa grupa – tłuszcze dodajemy do potraw i którymi np.smarujemy pieczywo (olej, oliwa, masło, margaryna). Celowo grupa ta nie jest przedstawiona w piramidzie, gdyż produkty te nie muszą codziennie występować w diecie.
Produkty z poszczególnych grup są źródłem rożnych składników pokarmowych i dlatego też powinnyśmy uwzględniać je w naszej codziennej diecie. Jeżeli z piramidy wybrałybyśmy np. 5 porcji produktów zbożowych, 4 porcje warzyw, 3 porcje owoców, 2 porcje produktów mlecznych i 1 porcję mięsa lub jego zamiennika, wówczas ten skład dostarczy około 1100 kcal. Jest to dobra ilość kalorii dla osoby, która jest na diecie odchudzającej. Ale dla kogoś, kto nie myśli o odchudzaniu, ta wartość kaloryczna jest za mała. W tej sytuacji możemy dobrać np. jedną lub dwie porcje tłuszczu. I tak 1 łyżka oleju lub 1-2 łyżki margaryny miękkiej o obniżonej zawartości tłuszczu, dostarczają 110-130 kcal/1 porcja. Wzbogacenie naszej diety zależy od wielu czynników, przede wszystkim od naszego zapotrzebowania energetycznego.
Na koniec jeszcze mała uwaga – oglądałam ostatnio program jednej z telewizji śniadaniowej, w której to wypowiadał się psychoterapeuta odnośnie postanowień noworocznych. Powiedział on, że przy jakimkolwiek procesie wychodzenia z uzależnienia, podjęcia walki z nadmiernymi kaloriami, sama silna wola nie wiele pomogą! Musimy jeszcze dostosować do swoich potrzeb otoczenie, które będzie nas wspierało i dodatkowo stworzyć dla siebie grupę wsparcia.
    PIRAMIDA ŻYWIENIA


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz